Karbon Filtre

İnsanların basit su arıtımı olarak gördükleri karbon filtre sayesinde basit bir arıtma yöntemi diyebiliriz. Su içmek konusu sağlığımız için çok önemlidir. Fakat her suyu da içemeyiz suda çeşitli bazen zararlı olan şeyler vardır. Suda ki sağlığa zararlı olan şeyleri ayırt etmek yani süzülmesi için bu karbon filtre kullanılmaktadır.

Suların bazılarında bazı kireçlenmeler ve kimyasallar olmaktadır. Karbon filtre sayesinde kimyasallar basit bir şekilde süzülerek saf su haline gelmektedir. Bazen tek su da değil bazı sıvılarda da bu ayırt edici özelliğine sahip karbon veya aktif karbon kullanılmaktadır. Bizim gözle görülerek ayırt edemediğimiz şeyleri karbon filtre sayesinde ayrıştırılır ve içilebilir hale getirilir.

 

Elektrostatik Filtre Nedir?

Bu da karbon filtre gibi ayırt edici süzme görevi gören bir filtredir. Genellikle kullanım alanı mutfaktaki eşyalarda olmaktadır. Aspiratör genelde kişiler mutfakta yemek yaparken yağ kokusunun çeşitli yemek kokusunun çıkması için açılır. Buradan bütün istenmeyen kokular elektrostatik filtre ve fanın birbiriyle uyumlu oluşu ile çıkar. Genelde sanayide de kullanılan yağ ve dumanları ayırt ederek yani bu filtreden süzerek geçirerek daha sağlıklı ortam oluşturur.

 

Elektrostatik Filtre Ve Karbon Filtre Nerelerde Kullanılır?

Bu iki filtre de neredeyse aynı amaç doğrultusunda kullanılıyor diyebiliriz. Bir şeyde istenmeyen şeylerin ayırt edilmesinde kullanılır. Karbon filtre diğer filtreye göre aşırı çok amaçlı kullanımı olmamakta fakat genel şeylerde lazım olmaktadır. Karbon filtre genelde içmek sureti olan şeylerde içlerindeki kimyasalları süzmek için kullanılır. Diğer filtre ise daha büyük birçok şeyde kullanılmaktadır. Artık günümüzde hayatı kolaylaştıracak pek çok şey üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Filtreler genelde dediğimiz gibi mutfakta daha çok yağ ve duman olacağından oralarda kullanılır. Karbon da çeşitlerine göre yine birçok yerde kullanılmaktadır. Sanayi ve fabrikalarda da pek çok kullanım alanları bulunmaktadır. Dediğimiz gibi alanlara göre filtreler de değişmektedir. Faaliyet alanına göre değişen ve çok sayılamayacak şekilde çeşitli yerler için filtreler bulunur. Yağ parçacıklarını ayırt etmede ve dumanların süzgeç gibi bir şey ile onun yardımıyla süzülmede genelde bu elektrostatik filtre kullanılır.